Hivatalos információk

Tematika, követelmények, irodalom

Részletes tantárgyi tematika

NAPPALI

 

A tantárgy neve:

magyarul:

Stratégiai emberi erőforrás menedzsment

Kódja:

GT_MVSN501-17

angolul:

Strategic Human Resources Management

 

Felelős oktatási egység:

DE GTK Vezetés-és Szervezéstudományi Intézet Emberi Erőforrás Menedzsment Tanszék

Kötelező előtanulmány neve:

nincs

Kódja:

Típus

Óraszámok

Követelmény

Kredit

Oktatás nyelve

Előadás

Gyakorlat

Nappali

igen

Heti

2

Heti

2

Kollokvium

5

magyar

Levelező

nem

Féléves

 

Féléves

 

Tantárgyfelelős oktató

neve:

Kun András István

beosztása:

docens

Tantárgy oktatásába bevont oktató

neve:

Boros József

beosztása

PhD hallgató

A kurzus célja, hogy a hallgatók

A tárgy célja, hogy a hallgatók képesek legyenek az emberi erőforrás gazdálkodási és menedzselési folyamatokat stratégiai rendszerben szemlélni; meg tudják fogalmazni a vállalati stratégiához illeszkedő emberi erőforrás menedzselési főbb súlypontokat, feladatokat és módszereket. Értsék az egyes alrendszerek funkcióit és kapcsolódásait. Vállalati esettanulmányok elemzése révén megértsék a HR szervezeti működésben elfoglalható helye(i)t és szerepe(i)t; kapcsolatát a szervezet többi funkcionális egységével. A kurzus oktatási módszere alapvetően az előadás, az önálló hallgatói irodalom-feldolgozás és elemzés, és a szemináriumi, gyakorlati foglalkozások. Utóbbiak során a hallgatók betekintést nyernek és készségeket építenek ki egyes problémák alapvető elemzési és/vagy menedzselési módjainak használatában.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

 

Tudás:

A szervezetek, mint a gazdaság mikro szerveződési szintjeinek stratégiai szintű emberierőforrás-gazdálkodására vonatkozó fogalmai, elméletei, folyamatai és jellemzői. A szervezet stratégiai kihívásai és az emberi erőforrás gazdálkodás alrendszereinek kapcsolatai, ezek menedzselése. Az emberi erőforrásokkal való gazdálkodás különböző felfogásai („paradigmái”) és ezek hasznosíthatósága s szervezetek szempontjából. A gazdálkodó szervezetek működése, információs és motivációs tényezőit, intézményi környezete közti kapcsolatok az emberi erőforrások szempontjából. Nemzeti és nemzetközi munkaerő-gazdálkodás kihívásai és kezelése. A stratégiai szintű problémafelismerés, -megfogalmazás és -megoldás, az információgyűjtés és –feldolgozás ismeretei az emberierőforrás-menedzsment területén; az ehhez kapcsolódó modellezési és módszertani, technikai ismeretek. Mindezek elméleti alapjai és azok gyakorlati hasznosítási lehetőségei és korlátai.

Képesség:

Önálló új következtetések, gondolatok és megoldási módok megfogalmazása a tantárgyhoz kapcsolódóan. Képes a tanult elemzési, modellezési módszerek alkalmazására, a komplex problémákon belül a szervezeti kultúraszerepének azonosítására. Eligazodik a különböző kontextusú (ágazat, méret, kultúra stb.) szervezetekben, mert azonosítani tudja és érti a az emberi erőforrás alrendszerek szerepét és összefüggéseit. Képes az emberi erőforrás gazdálkodás tudományterületén a kutatások és azok eredményeinek kritikus értékelésére. Képes tudása, képességei és készségei folyamatos, egy életen át tartó fejlesztésére.

Attitűd:

Kritikusan viszonyul saját, illetve a beosztottak munkájához és magatartásához, innovatív és proaktív magatartást tanúsít a gazdasági problémák kezelésében. Nyitott és befogadó a gazdaságtudomány és gyakorlat új eredményei iránt. Kulturált, etikus és tárgyilagos értelmiségi hozzáállás jellemzi a személyekhez, illetve a társadalmi problémákhoz való viszonyulása során, munkájában figyel a szélesebb körű társadalmi, ágazati, regionális, nemzeti és európai értékekre (ide értve a társadalmi, szociális és ökológiai, fenntarthatósági szempontokat is).  Törekszik tudásának és munkakapcsolatainak fejlesztésére, erre munkatársait és beosztottait is ösztönzi, segíti, támogatja. Elkötelezett a szakmája iránt, ismeri és vállalja annak alapvető értékeit és normáit, törekszik azok kritikai értelmezésére és fejlesztésére. Szakmai munkája során a kíváncsiság, a tények és összefüggések megismerésének vágya hajtja.

Autonómia és felelősség:

Szervezetpolitikai, stratégiai, irányítási szempontból jelentős területeken is önállóan választja ki és alkalmazza a releváns probléma-megoldási módszereket, önállóan lát el gazdasági elemző, döntés-előkészítő, tanácsadói feladatokat. Önállóan azonosítja, tervezi és szervezi a szervezeti kultúra menedzselésének folyamatait. Vizsgálja, vállalja és kezeli annak felelősségét, hogy az elemzések és gyakorlatibb eljárások során kapott eredmények a választott módszertől is függnek. Munkájára jellemző a szakmai kérdések megfogalmazásakor a gazdasági és gazdaságon kívüli következmények önálló és felelős végiggondolása és figyelembevétele.

 

A kurzus rövid tartalma, témakörei

 

A munkaerőpiac és az emberi erőforrás gazdálkodás kapcsolata, A stratégiai emberierőforrás-gazdálkodás és az emberi erőforrás gazdálkodás modelljei. A vállalati stratégiai és az emberi erőforrás stratégiák kapcsolata. A stratégiai emberi erőforrás gazdálkodási funkciók elméleti és gyakorlati bemutatása (stratégia kialakítás, emberi erőforrás tervezés, munkakör elemzés és tervezés, munkaerő források, toborzás, kiválasztás, felvétel, javadalmazás, teljesítménymenedzsment, fejlesztés). Végül kitérünk a nemzetközi és az esélyegyenlőségi emberi erőforrás menedzsment stratégiákra is.

 

Tervezett tanulási tevékenységek, tanítási módszerek

Az előadások keretében történik az elméleti alapok átadása. A szemináriumi/gyakorlati órák keretében ezek megbeszélése, gyakorlati értelmezése mellett a hallgatók csoportos vagy egyéni módon a témakörökhöz kapcsolódó feladatokat oldanak meg, esettanulmányok vagy egy-egy konkrét technika gyakorlásának formájában. A hallgatók a félév során saját esetfeldolgozást is készítenek, beadandó dolgozat formájában.

 

Értékelés

Beadandó dolgozat 25%. Szóbeli vizsga 75%.

A jegyek ponthatárai: 50%-ig elégtelen, 51-62%-ig elégséges, 63-74%-ig közepes, 75-88%-ig jó, 89% felett jeles.

Kötelező szakirodalom:

Armstrong, Michael (2016): Armstrong's Handbook of Strategic Human Resource Management. 6th ed. Kogan Page, London & Philadelphia. Selected chapters. ISBN: 9780749476823

Azmi, Feza Tabassum (2019): Strategic Human Resource Management: Text and Cases. Cambridge University Press, Cambridge, UK.

Bakacsi Gyula és társai (1999): Stratégiai emberi erőforrás menedzsment. Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest.

Phillips, Jean – Gully, Stan (2015): Strategic Staffing. 3rd edition. Prentice Hall, New Jersey. Selected chapters. ISBN: 978-0-133-57176-9

Purcell, John – Boxall, Peter (2015): Strategy and Human Resource Management, 4th ed., Palgrave Macmillan, London – New York, ISBN 978-1-137-40763-4. Selected chapters.

Ajánlott szakirodalom:

Ambrus Tibor – Lengyel László (2006): Humán controlling számítások. Complex Kiadó, Budapest.

Ehrenberg, R. G. – Smith, R. (2003): Korszerű munkagazdaságtan. Panem Kiadó, Budapest.

Farkas Ferenc – Karoliny Mártonné – Poór József (szerk.) (1994): Személyzeti/emberi erőforrás-menedzsment. Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest.

Kővári György (2003): Stratégiai szemléletű emberi erőforrás menedzsment. Zsigmond Király Főiskola, Budapest.

Lazear, E. P. (1998): A humán erőforrások közgazdaságtana vállalati vezetők részére. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest.

Lindner Sándor – Dihen Lajosné (2006): A személyügyi kontrolling gyakorlata. L’Harmattan Kiadó – Zsigmond Király Főiskola, Budapest.

Poór József (szerk.) (2009): Nemzetközi emberi erőforrás menedzsment. Complex, Budapest.

Storey, John – Ulrich, Dave – Wright, Patrick M. (2019): Strategic Human Resource Management: A Research Overview. Routledge, London. Selected chapters. ISBN: 978-1-138-59199-8

 

 


Heti bontott tematika

  1.  

Előadás: A szervezeti HR munkaerő-piaci környezete. A munkaerőpiac gazdaságtana (munkanélküliség, foglalkoztatáspolitika, demográfia, a munkaerő-kínálat egyéb környezeti elemei) munka-gazdaságtani megközelítésben, és ezen ismeretek szerepe a stratégiai emberi erőforrás gazdálkodásban.

Gyakorlat: A emberi erőforrás menedzsment funkció helye, szerepei a szervezetekben.

TE*: A hallgatók megismerik a munkaerő-piaci folyamatok, jelenségek, helyzet stratégiai emberi erőforrás gazdálkodás szempontjából lényeges aspektusait, és ezek alapvető elemzési módszereit. el tudják helyezni a HR funkciót a szervezet alrendszerei közt és a szervezeti folyamatokban.

  1.  

Előadás: Az emberi erőforrás menedzsment (EEM) modelljei. A Stratégiai EEM (SEEM) fogalma és megközelítései („paradigmái”). Az EEM és a SEEM viszonya.

Gyakorlat: Kapcsolatok a stratégiai humánerőforrás-gazdálkodás és az üzleti stratégia és a humántőke-gazdálkodás között. HR stratégia kialakítása. Esettanulmányok.

TE. A hallgatók képessé válnak az emberi erőforrások stratégiai szerepének átlátására, és az EEM és a SEEM funkcióinak elkülönítésére. A hallgatók megismerkednek az alapvető emberi erőforrás stratégiákkal, és a stratégia-kialakítás folyamatával, kihívásaival.

  1.  

Előadás: Stratégiai munkaerő-ellátás. Stratégiai munkaerő-tervezés.

Gyakorlat: Előrejelzési és tervezési módszerek a SEEM-ben.

TE. A hallgatók megismerkednek az emberi erőforrás ellátás és munkaerő-tervezés stratégiai kérdéseivel, alapvető módszereivel.

  1.  

Előadás: Stratégiai munkakörelemzés, tervezés & kompetencia-menedzsment.

Gyakorlat: Munkakör-elemzési, tervezési módszerek.

TE: A hallgatók megismerkednek a munkakörelemzés, tervezés és a kompetencia-menedzsment stratégiai szintű feladataival, módszereivel.

  1.  

Előadás: Munkaerőforrások elemzése, tervezése (sourcing).

Gyakorlat: Munkaerőforrások elemzése.

TE: A hallgatók megismerkednek a munkaerő források menedzselésének stratégiai szintű feladataival, módszereivel.

  1.  

Előadás: Toborzás stratégiai szempontjai. A toborzás célcsoportjának meghatározása. A toborzási stratégiai kialakítása.

Gyakorlat: Toborzási technikák. Tervezés, elemzés.

TE: A hallgatók megismerkednek a toborzás stratégiai szintű feladataival, módszereivel.

  1.  

Előadás: Mérés a kiválasztás során. Belső és külső jelentkezők értékelése.

Gyakorlat: Értékelési módszerek.

TE: A hallgatók megismerkednek a munkaerő-kiválasztás stratégiai szintű feladataival, módszereivel.

  1.  

Előadás: A kiválasztási döntés. A munkaerő-felvétele (hiring). Beillesztés. Munkaerő-áramlás menedzselése.

Gyakorlat: Értékelési módszerek II. A fluktuáció mérési, elemzési módszerei.

TE: A hallgatók megismerkednek a munkaerő-felvétel és beillesztés, illetve a munkaerő-áramlás menedzselésének stratégiai szintű feladataival, módszereivel.

  1.  

Számonkérési hét, nincs óra.

 

  1.  

Előadás: Az emberi erőforrás fejlesztés stratégiai kérdései. A szükségletek felmérése, tervezés, értékelés.

Gyakorlat: Emberi erőforrás fejlesztés: tervezés és értékelés.

TE: A hallgatók megismerkednek az emberierőforrás-fejlesztés stratégiai szintű feladataival, módszereivel.  

  1.  

Előadás: A teljesítménymenedzsment stratégiai kérdései.

Gyakorlat: Teljesítmény-értékelési módszerek.

TE: A hallgatók megismerkednek a teljesítmény-menedzsment stratégiai szintű feladataival, módszereivel.  

  1.  

Előadás: Az javadalmazás- és ösztönzésmenedzsment stratégiai kérdései.

Gyakorlat: Javadalmazási rendszerek és technikák.

TE: A hallgatók megismerkednek a javadalmazás- és ösztönzésmenedzsment stratégiai szintű feladataival, módszereivel.  

  1.  

Előadás: Emberi tőke menedzsment (HCM) és humán controlling.

Gyakorlat: Emberi tőke és humán controlling számítások.

TE: A hallgatók megismerkednek az emberitőke-menedzsment elméleti hátterével, feladataival, módszereivel. 

  1.  

Előadás: Az esélyegyenlőségi stratégia az emberi erőforrás gazdálkodásban. Nemzetközi emberierőforrás-gazdálkodási stratégiák és diverzitási stratégia.

Gyakorlat: Esettanulmányok

TE A hallgatók megismerkednek az esélyegyenlőségi stratégia mibenlétével, szerepével, elkészítésének folyamatával. A hallgatók megismerkednek a nemzetközi emberierőforrás-gazdálkodási stratégiákkal és diverzitási stratégiával, és ezek kihívásaival. 

*TE tanulási eredmények